Definicje wyrazów na literę R / strona 653

Definicja słowa: raczyłeś
(...) i ma wiele różnych znaczeń w języku polskim. Może być używane jako wyrażenie grzecznościowe, wyraz zdziwienia lub oburzenia, ironii lub sarkazmu, a także jako wyraz żartobliwy. Warto pamiętać, że znaczenie słowa zależy od kontekstu i sposobu, w jaki jest używane, dlatego należy uważać na to, w jakim kontekście używamy tego słowa.

Definicja słowa: raczmyż
(...) języku poetyckim lub w celu nadania tekstu stylu archaicznego.Przykłady użycia słowa raczmyżPrzykłady użycia słowa raczmyż można znaleźć w wielu dziełach literackich, zwłaszcza tych pisanych w starszych czasach. Jednym z przykładów jest wiersz Jana Kochanowskiego pt. "Do Krzysztofa Warszewickiego", w którym występuje zwrot "raczmyż więc pójść". Jest to również często używane w dialogach w dramatach, na przykład w "Zemście" Aleksandra Fredry, gdzie postacie mówią "raczmyż zasiąść".Słowo raczmyż jest także (...)

Definicja słowa: raczyliśmy
(...) osób, w której mówiący jest jedną z nich. Może być używane w formie grzecznościowej, podkreślającej wspólne działanie lub w sposób ironiczny. Jest to ważny element języka polskiego, który pozwala na precyzyjne wyrażanie przeszłych wydarzeń.

Definicja słowa: rabulista
(...) znajomość przepisów do swojej korzyści.W dzisiejszych czasach rabulista może być postrzegany jako osoba nieuczciwa, która stara się oszukać system, jednak w przeszłości była to osoba bardzo ceniona. W starożytnym Rzymie rabuliści byli uważani za biegłych w prawie i często byli wynajmowani przez bogatych obywateli do rozwiązywania skomplikowanych spraw prawnych.Rabulista jest zwykle osobą bardzo sprytną i inteligentną, która potrafi szybko myśleć i znajdować rozwiązania w trudnych sytuacjach. Często są (...)

Definicja słowa: rachunkowość
(...) to niezbędne narzędzie dla każdej firmy, organizacji czy instytucji, ponieważ pozwala na kontrolowanie i analizowanie jej kondycji finansowej oraz podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.Podstawowym zadaniem rachunkowości jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli rejestracja i klasyfikacja zdarzeń gospodarczych, takich jak przychody, koszty, inwestycje czy zobowiązania. Dzięki temu możliwe jest utworzenie bilansu, rachunku zysków i strat oraz innych sprawozdań finansowych, które stanowią podstawę do (...)

Definicja słowa: racławiccy
(...) pod Racławicami jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii walki o niepodległość Polski. Pojęcie "racławiccy" jest więc ważnym elementem polskiej tożsamości narodowej i przypomina o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości.

Definicja słowa: racockimi
(...) racockiego", co oznacza, że książka lub dom należy do osoby o nazwisku Rączkowski.Kolejną odmianą jest "racockich", która jest formą dopełniacza liczby mnogiej. Przykładowo, można powiedzieć "powieści racockich" lub "twórczość racockich", co oznacza, że chodzi o powieści lub twórczość autorstwa Rączkowskiego lub związane z nim w jakiś sposób.W języku polskim istnieje także odmiana "racockim", która jest formą narzędnika liczby pojedynczej. Może ona być używana w zdaniach, w których podmiotem jest osoba (...)

Definicja słowa: racockiego
(...) się własnością rodu Radziwiłłów, a później były częścią Królestwa Polskiego i Imperium Rosyjskiego.W okresie międzywojennym Raczki znalazły się w granicach Polski, a po II wojnie światowej zostały włączone do Związku Radzieckiego. Dopiero w 1991 roku powróciły do Polski i obecnie są jedną z miejscowości gminy Filipów w województwie podlaskim.Zastosowanie słowa "racocki" w języku polskimSłowo "racocki" jest używane głównie w języku potocznym na terenie północno-wschodniej Polski. Może być również spotykane (...)